14 Ekim 2017 herhangy

Bir Dünya Müzik – 2017 Temmuz

Rahmi Mert Özcan ‘Bir Dünya Müzik’ dergisindeki Temmuz ayı yazısında öne çıkan 10 albümü, detaylarıyla anlattı!

BİR DÜNYA ALBÜM TOP 10


Müzik, müzisyenlerin kendilerini ifade etmesindeki en büyük araçtır. Aslına bakarsanız amacının da bu şekilde olduğunu düşünüyorum. Bir müzisyen olarak kendi içimde düşünce yolculuğuna çıktığımda beni en çok tatmin ve motive eden de işte bu yukarıdaki düşünce oluyor. Daha sonrasında da kendi içimde söylenmeye başlıyorum. Söyleniyorum çünkü üretimin, fazla ama iyi üretimin, ortalama değerlerin altında olduğunu hissediyorum. Yani en azından şarkılar bana öyle hissettiriyor. Tabii ki üretilen her müzik eserinde veya bir albümde beklenti her ne olursa olsun yüksek oluyor. Kimsenin emeğini küçümseyemeyiz. Hangi üretimin hangi noktaya geleceğini de gelişen yeni teknoloji ve buna dayalı toplumsal gelişim ile kestirmek de pek mümkün olamıyor. Ama özellikle popüler müziğin geliştiği ve daha da büyüdüğü son 50 yılda sahiplendiğimiz müzisyenlerin adımlarından yürüyor, ‘yaa ne varsa eskilerde var’ deyip seçtiğimiz tarz üzerinden kendimize yürümek için yeni yol arkadaşları arıyor, sonra buluyor ve en sonunda sanırım yenileri keşfetme riskine çok da girmeyi düşünmeden elimizdekiler bize yeter deyip tuttuklarımızdan efsaneler yaratmayı başarıyoruz. Bizi ortak paydada buluşturan bu müzisyenler tabii ki bunun hakkını veriyor, sorumluluk alıyor ve hala bir çoğu aradan 50-60 yıl geçse bile bizimle bu yolculukta yürümeye devam ediyorlar. Onlar bizler için, dinlemesek de birer yıldıza, efsaneye dönüşüyorlar. Satış rekorlarını alt üst edip en zirvede olması için adeta fanlarını yarıştırıyorlar. Sonra bilmesen de ne varmış deyip sen bile alıp bakıyorsun, farketmeden ilk bağı kuruyorsun. Çünkü onlar gerçekten müziği evrensel hale getiren, ufukları büyüten, farklı kapılar gösteren grup ve müzisyenler. Hala dakikada 4 kişi onları keşfetmeye, onların albümlerini almaya devam ediyor. Onlar efsane ve gelişen bu müzik piyasasında en çok satışa ulaşmış isimler. Kimler mi? Hangi albüm mü? Gelin Top 10 yapalım ve bu efsanelere hep beraber kulak verelim.

1 – MICHAEL JACKSON – THRILLER (1982) – 50 MİLYON KOPYA

Amerikalı pop yıldızı Jackson 750.000 dolar harcanan bu albümle muhteşem bir başarıya imza attı. Popun yanında işlediği funk, R&B, soul ve onu yıldızlaştıran dans temalarıya 1984 yılında 7 adet Grammy kazandı ve yeni bir rekora imza atmış oldu. Bu albümdeki önemli detaylardan biri de şarkı sözleri yazarlığının büyük bölümünün yine Jackson tarafından gerçekleştirilmiş olmasıdır.
Bu albümdeki favori şarkım albüme de adını veren Thriller…

 

2 – PINK FLOYD – THE DARK SIDE OF THE MOON (1973) – 50 MİLYON KOPYA

İşte muhteşem bir albüm daha. Progressive rock müziğin babası olan İngiliz rock grubu Pink Floyd Abbey Road stüdyolarında o yılların en gelişmiş kayıt tekniklerini kullanarak 50 milyona yakın bir satışa ulaştı. Albüme dair bir istatistik yaptığımda hemen hemen her 4 dakikada bir kişi albümü almaya devam ediyor ve her an dünyanın herhangi bir yerinde bu albüm dinleniyor. Bir parantez de Roger Waters için… Bu albümde yine müzisyenliğinin sınırlarını zorladığını söyleyebiliriz. Ayrıca albümün tüm şarkı sözleri yine kendisine ait.
Bu albümdeki favori şarkım Time…

3 – ACDC – BACK IN BLACK (1980) – 49 MİLYON KOPYA

ABD ve İngiltere’ye doğru rotamızı çevirmişken 3 numarada kendimizi Avustralya’da buluyoruz. Eski vokal Ben Scott’un ölümünün ardından grubun yayınladığı ilk albümdür. Grup defalarca dağılmayı düşünmüş ama sonunda birlikte kalarak tüm zamanların en fazla satışını yapan 3.albüme imzalarını atmışlardır.
Bu albümdeki favori şarkım Shoot to Thrill…

4 – WHITNEY HOUSTON – THE BODYGUARD (1992) – 42 MİLYON KOPYA

İşte rekorları alt üst eden bir Soundtrack albüm. Romantik bir müzikal drama. Önemli notu, Housten’ in hem albümü yapması hem de Kevin Kostner ile başrolü paylaşmasıdır. Bu albümde sanatçının getirmiş olduğu bir yenilik de bence disko müzik tınılarıdır. Sayısız ödüller kazanarak tarihinde en çok satan Soundtrack albümü olmuştur.
Bu albümdeki favori şarkım I’m Every Woman…

5 – LED ZEPPELIN – LED ZEPPELIN IV (1971) – 37 MİLYON KOPYA

5 numarada heavy metalin öncü İngiliz gruplarından Led Zeppelin var. Adından da anlaşılacağı gibi 4.piyasa albümü olan bu isimsiz albüm grup içinde tartışmasız en uzun soluklu albümlerden biri olmuştur. Ayrıca Jimy Page’in de sololarıyla daha da dikkat çektiğini söyleyebiliriz.
Bu albümdeki favori şarkım When The Levee Breaks…

6 – THE BEATLES – SGT. PEPER’S LONELY HEARTS CLUB BAND (1967) – 32 MİLYON KOPYA

Çavuş Biber’in Yalnız Kalpler Kulübü Grubu. Albümün Türkçesi işte tam olarak bu. Beatles’ın 8. stüdyo albümü olması dışında aynı adı taşıyan filmin de müzik albümü olması dikkat çekici nokta olarak söylenebilir. Kimileri için bu albüm Beatles’ın bir grup olarak uyumlu bir biçimde yaptıkları son albümdür. Ben tam olarak böyle düşünmesem de bu albüm için 7’den 77’ye hitap edebilen mizahi, melodik, şiirsel ve çok renkli bir albüm olduğunu söyleyebilirim.
Bu albümdeki favori şarkım A Day In The Life…

7 – BON JOVI – SLIPPERY  WHEN WET (1988) – 28 MİLYON KOPYA

Bon Jovi’nin kariyer basamakları için önemli bir albüm. Ticari açıdan en büyük başarıya bu albüm ile ulaşan grup her müzik koleksiyonunda olması gereken 200 albüm listesinde de yer almıştır.
Bu albümdeki favori şarkım Let It Rock…

8 – GUNS’N ROSES – APPETITE FOR DESTRUCTION (1987) – 28 MİLYON KOPYA

İşte güzel bir albüm daha. Tarz içinde hard rock yanında punk ve blues temaları özellikle dikkat çekiyor. Axl Rose’un şarkı sözlerindeki bütünlüğü ve Slash’ın ısınma tekniği edasındaki soloları ise bence bu albüm için vazgeçilmez.
Bu albümdeki favori şarkım Paradise City…

9 – JOHN TRAVOLTA &OLIVIA NEWTON – GREASE (1971) – 28 MİLYON KOPYA

Muhteşem bir müzikal ve romantik komedi. Sanırım bilmeyenimiz yoktur. Film için eleştirmenlerin ortak yorumu “zamanın ötesinde”…  Aynen katılıyorum. Dahası ise konservatuvar yıllarında John Travolta’yı oynayabilmiş bir müzisyen olarak 70’ler yapımı bir 90’lar filmi olarak özetliyorum. Hatırlarsanız 90’lı yıllarda filmlerde dahi “Kes oradan bir Travolta saçı” replikleri dilden dile dolaşmıştır.
Bu albüm için favori şarkım kesinlikle Grease Megamix…

10 – NIRVANA – NEVERMIND (1991) – 26 MİLYON KOPYA

Grubun 2.albümü ama daha da önemlisi tarzlarını kabullendirdikleri bir albüm olmuştur. Bu albüm ile birlikte Grunge türünün ve Nirvana’nın tanınırlığı dünya çapında artmıştır. 90’lı yılların en iyi albümü seçilen Nevermind ilk 10’a girmeyi başarıyor.
Bu albüm için favori şarkım Smells Like Teen Spirit…

İşte bir dünya albüm içinden en çok satışa ulaşmış 10 albüm. Şarkı önerilerim ise yine Top 10 olmaya aday. Son söz şarkılar iyi ki var ve tabi ki albümler de. Yeni sayıda kutuda görüşmek üzere…


Rahmi Mert Özcan – Bir Dünya Müzik 2017 Temmuz Sayısı Yazısı, , , , , , ,