30 Mayıs 2020 herhangy

Bir Dünya Müzik – 2020 Mart

Rahmi Mert Özcan ‘Bir Dünya Müzik’ dergisindeki Mart ayı yazısında Dünya Kadınlar Günü’nü ele alarak kadınların söylediği şarkıları konu edindi!

KADIN SESİ DEĞMİŞ ŞARKILAR


Ey kahraman Türk kadını,
Sen yerde sürüklenmeye değil,
Omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.” (M. Kemal ATATÜRK)

 

Dünya Kadınlar Günü Birleşmiş Milletler tarafından bu şekilde tanımlanmış olarak her yıl 8 Mart’ta kutlanan uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Dünya Kadınlar Günü, kadın hakları hareketinde bir odak noktasıdır. Bu kapsamda hem ülkemizde hem de Dünya’da çok fazla sanat etkinliği veya projeler de gerçekleşmektedir. İşte bu projelerin bir tanesi de ülkemizde piyasaya sürülen ve dinlerken çok keyif aldığım “Woman in Power” albümüdür. 8 Mart Dünya Kadınlar günü için özel hazırlanan derleme albüm Universal Müzik Türkiye imzasıyla müzik mağazalarında ve dijital platformlarda bulunuyor. Bu albüm müzik tarihinin unutulmaz kadın müzisyenlerinin en sevilen eserlerini bir araya sizler için getiriyor. Fransız pop müziğinin eşsiz divası Dalida, caz ve soul müziğin yeni nesil güçlü seslerinden Kandace Springs, söz yazarlığı ve pek çok enstrümandaki becerisiyle adından söz ettiren Skylar Grey, caz dünyasının güçlü sesi Diana Krall, Peggy Lee ve birbirinden değerli pek çok kadın müzisyen bu albümde. Arşivinizde mutlaka bulunması gereken bu özel derleme albümde en sevdiğim şarkı ve şarkıcıları kutuda sizler için derledim. Haydi şimdi açalım kutuyu ve hem bu anlamlı kadın sesine değmiş albüm şarkılarına kulak verirken hem de şarkıcıları daha yakından tanıyalım.

 

  • Skyler Grey – Come Up For Air

 Holly Brook Hafermann ya da sahne adıyla Skylar Grey beş defa Grammy Ödülü’ne aday gösterilmiş, Amerikalı multi-instrumentalist, şarkıcı, söz yazarı ve yapımcı Pop, soul, folk rock, rock, hip hop tarzlarında şarkılar söyleyen Grey ilk albümünü  2006’da çıkardı. Albümde yer alan şarkımız ise 2016 yılından “Natural Casus” albümünden geliyor. Daha alternatif tarza sahip olan albümün en güzel şarkısı Come Up For Air…

 

 

  • Kandace Springs – Piece Of Me

 Otuzlu yaşların başında 2 albüme sahip genç bir müzisyen diyebiliriz Springs için. Özellikle caz stili vokali ve etkileyici ses tınısıyla farkını ortaya koyuyor. Soul tarzı yaptığı şarkılarla ön plana çıkan şarkıcının Piece of Me şarkısı 2018 yılı Indigo albümünden geliyor.

 

  • Mary J. Blige – Family Affair

Amerikalı hip hop ve R&B şarkıcısıdır. Sanatçı günümüzde Missy Elliott ile beraber “hip hop’ın kraliçesi” olarak bilinmektedir. Sanatçı 8 Grammy ödülüne sahip olduğu gibi, 90’larda hip hop ve soul ödüllerine aynı anda gösterilen tek insan olmuştur. Family Affair şarkısı ise 2001 yılında “No More Drama” albümüyle dinleyicilerle buluştu. R&B’nin çağdaş olarak nitelendirebileceğimiz tarzda bir yorumu olarak görülen şarkı pop-disco tınılarıyla da kendini bambaşka bir havaya sokuyor.

 

 

  • Melody Gardot – If The Stars Were Mine

Melody Gardot, Judy Garland, Janis Joplin, Miles Davis, Duke Ellington, Stan Getz ve George Gershwin gibi blues ve caz sanatçılarından ve Caetano Veloso gibi Latin müzik sanatçılarından etkilenen Amerikalı bir caz şarkıcısıdır Gardot. “My One and Only Thrill EP“ isimli 2008 yapımı, içerisinde 4 güzel parça bulunduran caz albümü özellikle farkını klasik müzik esintilerini de kullanarak dinleyiciye ulaştırıyor.

 

  • Diana Ross & The Supremes– The Look Of Love

Amerikalı kadın şarkı grubu ve Motown Records’ın 1960’lardaki başlıca sanatçısı. The Primettes adıyla 1959’da Detroit, Michigan’da kurulan the Supremes, Motown’ın ticari açıdan en başarılı sanatçısı ve Billboard Hot 100 listesinde bir numara olan 12 single ile Amerika’nın bugüne kadarki en başarılı vokal grubu oldu. Bu hitlerin pek çoğunun yazımında ve yapımında Motown’ın ana yazım ve yapım ekibi Holland–Dozier–Holland görev aldı. The Supremes 1960’ların ortasında yükselişe geçtiğinde, dünya çapında popülerlik açısından The Beatles’a rakip oldu ve elde ettiği başarı ile gelecekteki Afrikalı Amerikalı R&B ve soul müzisyenlerinin ana akım başarı yakalamasını sağladı. The Look of Love şakısı 2008 yılından geliyor.

 

 

  • Dalida – A Ma Maniere

 Kahire doğumlu İtalyan asıllı şarkıcı ve aynı zamanda sinema oyuncusu Dalida. Kariyerini vatandaşlığına geçtiği Fransa’da yaptı. Yaşamı boyunca 55 altın plak alan Dalida aynı zamanda elmas plak verilen ilk şarkıcı olma özelliğini de taşımaktadır. Dalida şarkılarını, Fransızca, İtalyanca, Arapça, Almanca, İspanyolca, İbranice, İngilizce, Danca, Japonca ve Yunanca olarak 10 dilde icra etmiştir. Kariyerinde 500 Fransızca şarkı bulunmaktadır. Bunların 200’ü İtalyancaya, 300’ü ise diğer dillere çevrildi. Dünya çapında 150 milyon albüm satmıştır.

 

  • Cher – Bang Bang

Bang Bang (My Baby Shot Me Down) Amerikalı şarkıcı ve besteci Sonny Bono’nun bestelediği ve sözlerini yazdığı pop tarzında bir şarkının adıdır. Şarkıyı ilk kez 1966 yılında Cher seslendirmiştir. Sayısızca cover yapılan şarkı Türkiye’de de 1967 yılında şarkıcı Ajda Pekkan tarafından aynı isimle İngilizce olarak yorumlanmıştır. Ajda Pekkan’a Durul Gence 5’lisi de bu şarkıda eşlik etmişlerdir.

 

 

  • Pegy Lee – Fever

Grammy en iyi kadın pop vokal performansı ödülü almış bir şarkıcı ve efsane olmuş bir şarkıyla devam ediyoruz “Fever”. 60 yıllık bir kariyer boyunca caz ve popüler müzik alanında önemli başarılar elde etmiş Pegy Lee aynı zamanda söz yazarı, besteci ve aktris idi. Fever da kendisinin imza şarkılarının başında geliyor. Özellikle kontrbasların ve şarkı içindeki modülasyonların keyfi bir başka.

 

  • Ella Fitzgerald, Louis Armstrong  – Dream A Little Dream of Me

1931’de Fabian Andreve Wilbur Schwandt tarafından bestelenmiş bir şarkıdır. Sözlerini Gus Kahn yazmıştır. İlk kez 18 Şubat 1931’de Ernie Birchill’in vokalistliğinde Wayne King ve Orkestrası tarafından seslendirilmiştir. Sonrasında başta Doris Day olmak üzere, Louis Armstrong ve Ella Fitzgerald tarafından seslendirildi. Muhtemelen bilinen en iyi 2 yorumdan biri Ella&Louis ikilisinden diğeri ise tavsiye niteliginde olan “ The Mamas & The Papas” yorumudur.

 

  • Diana Krall – L-O-V-E

90’lardan günümüze yenilikçi bakış açısıyla günümüzün önemli caz müzisyenlerindendir Diana Krall. Yükselişi için pek çok aşamadan geçen Krall’ın hayat akışına geçmişten bugüne bakacak olursak; 17 yaşında Berklee Müzik Koleji’nde okumak için Vancouver Uluslararası Caz Festivali’nden burs kazananı ve 3 dönem okuyan, Nanaimo’daki piyano performansı ile Ella Fitzgerald’ın son dönemlerindeki hocası bas müzisyeni Ray Brown’ın dikkatini çeken, sonrasında Ray Brown’un iknaları sonucu  Los Angeles’a taşınan ve burada piyanist Jimmy Rowles ile çalışan Krall daha sonrasında ünlü hocalar ve prodüktörlerle tanışarak ve çok çalışarak bugün kendisini müzik dünyasında var etmeyi başardı. Şarkı ise en sevdiğim yorumlarından biri, “Love”.

 

 


Rahmi Mert Özcan – Bir Dünya Müzik 2020 Mart Sayısı Yazısı, , ,