Hakkında

10.04.1988 Ankara doğumlu olan Rahmi Mert Özcan Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik ve Sahne Sanatları – Popüler Müzik Şarkıcılığı bölümünden 2011 yılında mezun oldu. 2012 – 2013 yıllarında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde Pedagojik Formasyon Eğitimini tamamladı. 2009 – 2020 yılları arasında Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sözleşmeli sanatçı olarak çalışan Özcan 2013 yılından beri MEB Mavi Çizgi Sanat Evi’nde Eğitmen (Şan, piyano, gitar, işitme) ve Kurum Müdürü, 2015 yılından bu yana da TRT Ankara Radyosu’nda Müzik Direktörü, Program Yapımcısı ve Sunucusu olarak aktif bir şekilde çalışmaktadır. Öte yandan TRT Müzik Dairesi Başkanlığı tarafından her ay yayımlanan “Bir Dünya Müzik Dergisi” içinde Müzik Kutusu köşesinde yazdığı yazılarıyla birlikte okurları ile buluşmaktadır. Bunların dışında Mert Özcan dijital anlamda TRT’nin önemli projelerinden biri olan ve Ios- Android tüm kullanıcılara açık ve ücretsiz olarak kullanıma 2020 Ağustos ayında sunulan Dijital Müzik Uygulaması “TRT DİNLE” projesinde de yer almaktadır. Popüler Müzik İçerikleri hazırlanmasının yanı sıra bu alanda müzik stratejisinin belirlenmesinde de kendisi önemli rol almaktadır.
Ayrıca Freelance olarak “Vokal Koçluğu” da yapan Özcan piyasaya pek çok müzisyen de yetiştirmektedir.

Üniversite öncesinde amatör korolar ve çeşitli çalışmalar içinde bulunsa da ilk olarak konservatuvara girmesiyle müziğe daha profesyonel ve başarılı adımlar atmaya başlayan Özcan İlk konserini 2005 yılında Seyranbağları Kimsesizler Yurdunda bir yardım konseri vererek gerçekleştirdi. Bununla birlikte ilerleyen dönemde, başta Dünya Öykü Günleri olmak üzere Ankara Öykü Günleri ve Edebiyatçılar Derneği’nin çeşitli faaliyetlerinde müzisyen olarak görev aldı. Konservatuvar yılları ile birlikte profesyonel anlamda ilk solo konserini 2006 yılında Başkent Üniversitesi İhsan Doğramacı Konser Salonu’nda gerçekleştiren Özcan 2006 yılından bu yana gelen süreçte yaklaşık 25 farklı konserde farklı konseptlerde ( Caz / Müzikal / 60, 70, 80’s Pop-Rock / Koro ) solist olarak sahne aldı. Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Narnia Günlükleri ve Karlar Kraliçesi olmak üzere iki müzikalde, Büyük Sultan, Cyrano de Bergerac, Macbeth, Korkma ve Rumuz Goncagül olmak üzere beş farklı oyunda müzisyen ve oyuncu olarak görev yaptı. Ayrıca özel bir projede ” The Murder of Mary Jones ” adlı tamamı İngilizce oynanmış oyunda başrol olarak oyunculuk yapan Özcan 2010 yılında ise ODTU Company Topluluğunda 1 Dönem Müzikal Oyuncu olarak “Street” adlı müzikalde görev aldı. Bunların dışında bazı Ankara dizilerinde ve kısa filmlerde de oyunculuk yapmıştır.

2008 ve 2012 yılları arasında Kanal B de yayınlanan “Günce” adlı Kültür, Sanat ve Edebiyat programının triosu ile birlikte müzisyenliğini yapan Özcan 2011 yılında ise yine Kanal B’de yayınlanan “Çatlak Kumanda” adlı Müzik / Talk Show programının hem sunuculuğunu hem de yapımcılığını üstlenmiştir. Bu yıllar arasında üniversite radyosunda da programlar yapan Özcan, 2015 – 2018 yılları arasında TRT Ankara Radyosu TRT Kent Radyo Ankara’da Müzik Kutusu programının yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenirken 2016 – 2022 yılları arasında ise TRT FM “Tam Bu Saat” ve “Frekans” programında Müzik Direktörü olarak çalışmıştır. Ayrıca 2017 yılında TRT’nin 90. yıl kutlamalarıyla gerçekleşen “90 Yılda 90 Saat” projesinin de Müzik Direktörlüğünü yapmıştır. 2022 yeni yayın döneminde ise TRT FM ‘de 2017’den bu yana devam eden “FREKANS” programının Müzik Direktörlüğünü ve yine TRT FM’de 2018 yılından bu yana devam eden Cumartesi geceleri “TRT FM ENERJİ” ve Pazar geceleri de “TRT FM AKUSTİK” programının yapımcılığını üstlenmektedir.

Bestecilik anlamında da birçok çalışma yapan Rahmi Mert Özcan popüler müzik, marş ve film müzikleriyle de pek çok önemli başarıya imza atmıştır. Oyak Kurumu’nun 50.Yıl Marşı sanatçı tarafından bestelenmiştir ve kurumun resmi Marşı olmuştur. 2011 yılında Yoyo Production tarafından yapılan beste yarışmasında popüler müzik kategorisindeki şarkısı en iyi 2 besteden biri olarak seçilmiştir. Ayrıca ödüller kazanmış “Zamanın İpliklerinde” ve “Nereye Gittiklerini Söylemediler” filmlerinin de yine besteleri Rahmi Mert Özcan tarafından yapılmıştır.

Vokal Koçluğu, Konservatuvar vb. Sınavlara Hazırlık, Piyano, Armoni ve İletişim Eğitimleri için randevu alınız!

[booked-calendar]


► Müzik Kutusu’nu Canlı Dinleyin

[lbg_audio8_html5_shoutcast settings_id=’1′]Duyuru Tarihi: 19 Şubat 2021 Cuma
Akustik Performans Mert Özcan ve Orkestrası eşliğinde Çarşamba ve Cuma Günleri Saat 22.05'te TRT FM'de!


Program ayrıntıları için tıklayın
Dinlemek için tıklayın
Duyuru Tarihi: 20 Şubat 2021 Cumartesi
Tuğberk Evren ve Mert Özcan'ın yapımcılığında kesintisiz müzik kaynağı "TRT FM ENERJİ" her Cumartesi gecesi "TRT FM AKUSTİK" ise her Pazar gecesi saat 22.00'den 24.00'e TRT FM'de sizlerle...


'Enerji'ye dair ayrıntılar için tıklayın
'Akustik'e dair ayrıntılar için tıklayın
Dinlemek için tıklayın
Duyuru Tarihi: 19 Şubat 2021 Cuma
Rahmi Mert Özcan'ın Müzik Direktörlüğünü yaptığı "FREKANS" programı Acar Acartürk'ün sunumuyla hafta içi her gün 10.00-12.00 saatleri arasında TRT FM'de...


Program ayrıntıları için tıklayın
Dinlemek için tıklayın
Duyuru Tarihi: 2 Şubat 2021 Salı
Rahmi Mert Özcan'ın ‘Bir Dünya Müzik’ dergisindeki son yazısını okudunuz mu?


Yazıyı okumak için tıklayın
Tüm yazıları okumak için tıklayın
Duyuru Tarihi: 1 Şubat 2021 Pazartesi
Mert Özcan' ın müdürlüğünü ve eğitmenliğini yaptığı Mavi Çizgi Sanat Evi "Altın Taç Ödülleri" kapsamında İç Anadolu Bölgesi Yılın Müzik Okulu ödülünü almıştır!


Detaylar için tıklayın
Duyuru Tarihi: 17 Aralık 2020 Perşembe
Rahmi Mert Özcan, Radyo & Müzik Platformu Müzrad'a konuk oldu ve Erhan Yiğitcan'ın sorularını yanıtladı!


Okumak için tıklayın

Rahmi Mert Özcan'ın Kariyer Sayacı

Bu zamana kadar neler yaptı?

Count Up to 61685
00000

Saat Çalıştı!

Count Up to 123
000

Bölüm Müzik Kutusu Sundu!

Count Up to 510
000

Bölüm TRT FM Enerji / Akustik Sundu!

Count Up to 2708
0000

Bölüm Radyo Programı Hazırladı!

Count Up to 9133
0000

Saat Eğitim Verdi!

Count Up to 1501
0000

Saat Sahnede Kaldı!

Hakkında
Galeri

Rahmi Mert Özcan’ın mesleki kariyerine ait fotoğrafları…

Galeri
Videolar
Videolar (Konser – TV – vb.)
Besteler
Radyo – Podcastler

” İnsanoğlu zamanla her şeyden vazgeçse de biriktirdiklerinden kopamıyor.
Kutunun içine ne attıysa onları orada saklıyor.
Yaşanmışlıklar şarkılarda paylaşılıyor ve bu hayat yolculuğunda
her daim bize arkadaş oluyor şarkılar… “

Rahmi Mert Özcan

Videolar
Müzik

Rahmi Mert Özcan'ın müzikal kariyeri hakkında...

Üniversite öncesinde amatör korolar ve çeşitli çalışmalar içinde bulunsa da ilk olarak konservatuvara girmesiyle müziğe daha profesyonel ve başarılı adımlar atmaya başlayan Özcan, ilk konserini 2005 yılında Seyranbağları Kimsesizler Yurdunda bir yardım konseri vererek gerçekleştirdi. Bununla birlikte ilerleyen dönemde, başta Dünya Öykü Günleri olmak üzere Ankara Öykü Günleri ve Edebiyatçılar Derneği’nin çeşitli faaliyetlerinde müzisyen olarak görev aldı. Konservatuvar yılları ile birlikte profesyonel anlamda ilk solo konserini 2006 yılında Başkent Üniversitesi İhsan Doğramacı Konser Salonu’nda gerçekleştiren Özcan 2006 yılından bu yana gelen süreçte yaklaşık 15 farklı konserde farklı konseptlerde ( Caz / Müzikal / 60, 70, 80’s Pop-Rock / Koro ) solist olarak sahne aldı.

Bestecilik anlamında da birçok çalışma yapan Rahmi Mert Özcan popüler müzik, marş ve film müzikleriyle de pek çok önemli başarıya imza atmıştır. Oyak Kurumu’nun 50. yıl Marşı sanatçı tarafından bestelenmiştir ve kurumun resmi Marşı olmuştur. 2011 yılında Yoyo Production tarafından yapılan beste yarışmasında popüler müzik kategorisindeki şarkısı en iyi 2 besteden biri olarak seçilmiştir. Ayrıca ödüller kazanmış “Zamanın İpliklerinde” ve “Nereye Gittiklerini Söylemediler” filmlerinin de yine besteleri Rahmi Mert Özcan tarafından yapılmıştır.

Müzik
Radyo - TV

Rahmi Mert Özcan'ın Radyo ve TV kariyeri hakkında...

2008 ve 2012 yılları arasında Kanal B de yayınlanan “Günce” adlı Kültür, Sanat ve Edebiyat programının triosu ile birlikte müzisyenliğini yapan Özcan 2011 yılında ise yine Kanal B’de yayınlanan “Çatlak Kumanda” adlı Müzik / Talk Show programının hem sunuculuğunu hem de yapımcılığını üstlenmiştir. Bu yıllar arasında üniversite radyosunda da programlar yapan Özcan, 2015 – 2018 yılları arasında TRT Ankara Radyosu TRT Kent Radyo Ankara’da Müzik Kutusu programının yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenirken 2016 – 2018 yılları arasında ise TRT FM “Tam Bu Saat” programında Müzik Direktörü olarak çalışmıştır. Ayrıca 2017 yılında TRT’nin 90. yıl kutlamalarıyla gerçekleşen “90 Yılda 90 Saat” projesinin de Müzik Direktörlüğünü yapmıştır. 2020 yeni yayın döneminde ise TRT FM ‘de 2017’den bu yana devam eden “FREKANS” programının Müzik Direktörlüğünü ve yine TRT FM’de 2018 yılından bu yana devam eden Cumartesi geceleri “TRT FM ENERJİ” ve Pazar geceleri de “TRT FM AKUSTİK” programının yapımcılığını üstlenmektedir.

Radyo - TV
Tiyatro

Rahmi Mert Özcan'ın tiyatro kariyeri hakkında...

Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Narnia Günlükleri ve Karlar Kraliçesi olmak üzere iki müzikalde, Büyük Sultan, Cyrano de Bergerac, Macbeth, Korkma ve Rumuz Goncagül olmak üzere beş farklı oyunda müzisyen ve oyuncu olarak görev yaptı.

Ayrıca özel bir projede ” The Murder of Mary Jones ” adlı tamamı İngilizce oynanmış oyunda başrol olarak oyunculuk yapan Özcan 2010 yılında ise ODTU Company Topluluğunda 1 Dönem Müzikal Oyuncu olarak “Street” adlı müzikalde görev aldı.

Bunların dışında bazı Ankara dizilerinde ve kısa filmlerde de oyunculuk yapmıştır.

Tiyatro
Eğitim

Rahmi Mert Özcan'ın eğitmenlik kariyeri hakkında...

2009 yılında eğitmenlik hayatına başlayan ve farklı akademilerde görev almış olan Özcan 2013 yılından beri MEB Mavi Çizgi Sanat Evi’nde Eğitmen (Şan, piyano, gitar, işitme, yurt içi ve yurt dışı konservatuvar sınavlarına hazırlık) ve Kurum Müdürü Olarak görevine devam etmektedir.

Ayrıca çeşitli konferanslarda ve seminerlerde eğitici olarak görev yapan Rahmi Mert Özcan; Müzik Endüstrisi, Popüler Kültür ve Popüler Müzik, Radyoda Popüler Müzik ve Anlatma teknikleri konularında de eğitimler vermektedir.

Eğitim
Blog

Rahmi Mert Özcan'ın yazıları...

Rahmi Mert Özcan – Müzrad Röportajı

Müzrad Röportajı

Müzisyen, eğitmen, radyo program yapımcısı ve müzik direktörü olmak üzere pek çok görevi üstlenen Rahmi Mert Özcan ile Müzrad ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdi!


mert-ozcan_baskent-universitesi-roportaji-blog2

Başkent Üniversitesi Röportajı

Rahmi Mert Özcan mezun olduğunu Başkent Üniversitesi ile bir söyleşi gerçekleştirdi!


mert-ozcan_bir-dunya-muzik-nisan-blog3

Bir Dünya Müzik - 2016 Nisan

Rahmi Mert Özcan ‘Bir Dünya Müzik’ dergisindeki Nisan ayı yazısında Hotel California’yı anlattı. Sevilen grup İngiliz müziğine yeni bir ruh ve yeni bir bakış açısı kazandırdı!


Blog
İletişim

Daha Yakından Tanıyın!

Rahmi Mert Özcan’ı sosyal medya hesaplarından takip edin!

  • about 0

    Adınız ve Soyadınız: E-mail Adresiniz: Konu: Mesajınız:
    İletişim