2020

2019

2018

Rahmi Mert Özcan’ın Müdürlüğünü yaptığı ve Eğitmen olarak çalıştığı Mavi Çizgi Sanat Evi’nde öğrencilerinin tamamı ABRSM Royal Academy of Music sınavında başarılı olmuşlardır…

 

ABRSM Sınavları Nedir?

‘The Associated Board Of The Royal Schools Of Music’ ABRSM adı altında 90 ülkede yapılan bir müzik sınavıdır.
Açılımı ‘Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu’dur. Birleşik Kurul 1889 yılında kurulmuştur ve sınavlar o yıldan beri yapılmaktadır. Merkezi Londra’ da bulunmaktadır. Dünyada her yıl 500.000 den fazla müzik öğrencisi bu sınavlara katılmaktadır.

Sınavlar 35 değişik çalgı ile şan, teori, uygulamalı müzisyenlik dallarında yapılır ve her yaşta öğrenciye açıktır. Hazırlık: Geçme-kalma uygulaması yapılmaz, amaç öğrenciyi sınav sistemine hazırlamaktır. Diploma Sınavları: DİP ABRSM, LRSM ve FRSM olmak üzere 3 seviyedir ülkemizde YÖK tarafından ön lisans diplomasına denkliği kabul edilmiştir Performans ve teori olarak iki ayrı kategoride yürütülen bu sınavlar toplam sekiz aşamalıdır. Adayın yeterliliğine göre sınava gireceği seviye belirlenir.

Sekizinci aşamanın sonunda yer alan sınavla aday alanında uluslararası geçerliliğe sahip Associated Board of Royal Schools of Music diplomasının sahibi olarak yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerde istedikleri herhangi bir alanda burs kazanabilme, müzik eğitmenliği ya da yorumculuk gibi profesyonel meslek edinme imkânı elde etmektedirler.

 

* Her yıl Ağustos-Ocak aylarında sınav başvuruları yapılıp, sınavlar ise Şubat- Nisan -Mayıs – Ekim- Kasım aylarında yapılır.