BİYOGRAFİ

10.04.1988 Ankara doğumlu olan Mert Özcan Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik ve Sahne Sanatları – Popüler Müzik Şarkıcılığı bölümünden 2011 yılında mezun oldu. 2012 – 2013 yıllarında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde Pedagojik Formasyon Eğitimini tamamladı. 2009 – 2020 yılları arasında Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sanatçı olarak çalışan ,2015 yılından bu yana da TRT Ankara Radyosu’nda Müzik Direktörü, Program Yapımcısı ve Sunucusu olarak görev alan Mert Özcan geçmişten günümüze vokalist olarak görev aldığı pek çok konser ve yapmış olduğu bestelerle de adından söz ettirmiştir.

Konservatuvar yılları ile birlikte profesyonel anlamda ilk solo konserini 2006 yılında Başkent Üniversitesi İhsan Doğramacı Konser Salonu’nda gerçekleştiren Özcan 2006 yılından bu yana gelen süreçte yaklaşık pek çok farklı konserde farklı konseptlerde solist olarak sahne aldı. Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Narnia Günlükleri ve Karlar Kraliçesi olmak üzere iki müzikalde, Büyük Sultan, Cyrano de Bergerac, Macbeth, Korkma ve Rumuz Goncagül olmak üzere beş farklı oyunda müzisyen ve oyuncu olarak görev yaptı.

Mert Özcan 2015 – 2018 yılları arasında TRT Kent Radyo Ankara’da MÜZİK KUTUSU programının yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenirken 2017-2023 yılları arasında TRT FM ENERJİ ve TRT FM AKUSTİK programlarının yapımcılığını yapmıştır. Ayrıca TRT FM ‘de 2017’den bu yana devam eden “FREKANS” programının Müzik Direktörlüğünü ve yine TRT FM’de 2024 yılında başlayan TRT FM EN 20 programlarının da yapımcılığını yapmaya devam etmektedir. Sanatçı Frekans programıyla, dünyanın medya alanındaki en büyük ödül organizasyonlarından biri olan ABU Prize 2023 Seul ‘ de finalde jüri özel ödülünü kazanmıştır.

Bestecilik anlamında da birçok çalışma yapan Mert Özcan popüler müzik, marş ve film müzikleriyle de pek çok önemli başarıya imza atmıştır. Oyak Kurumu’nun 50.Yıl Marşı sanatçı tarafından bestelenmiştir ve kurumun resmi Marşı olmuştur. 2011 yılında Yoyo Production tarafından yapılan beste yarışmasında Uçuyorum adlı popüler müzik kategorisindeki şarkısı en iyi 2 besteden biri olarak seçilmiştir. Ayrıca ödüller kazanmış “Zamanın İpliklerinde” ve “Nereye Gittiklerini Söylemediler” filmlerinin de yine besteleri Mert Özcan tarafından yapılmıştır.