11 Haziran 2018 herhangy

Bir Dünya Müzik – 2018 Mart

Rahmi Mert Özcan ‘Bir Dünya Müzik’ dergisindeki Mart ayı yazısında yerli yapım olan 10 filmi ve hafızalara kazınan şarkılarını bir araya getirdi!

TÜRK YAPIMI 10 FİLM VE ONLARA EŞLİK EDEN 10 ŞARKI


Yerli filmler ülkemizde diğer yabancı filmlere oranla çok daha fazla bir şekilde izlenen bir film kategorisidir. Türk yapımı filmlerin ülkemizde o kadar büyük bir izleyici kitlesi vardır ki, dünya çapında rekorlar kırmış bir filmden önce inanın izleyici öncelikle yerli filmi izlemek için sıraya giriyor. Eski Türk Sineması tarihine bakıldığında, o zamanlardan bugünlere daha fazla bir şekilde çeşitlilik görmemiz ise günümüzün önemli başarılarında biri olarak kabul edilebilir. Özellikle son 10 yılda hem korku, hem gerilim, hem drama, hem aksiyon, hem macera, hem de komedi film kategorilerinde vizyonda her an bir yerli yapıma rastlamak mümkün. Günümüzde ses ve görüntü özelliklerinin de yükselmesi bu kategorideki filmleri izlerken alınan keyfi gün geçtikçe daha da bir arttırıyor. Filmler sadece oyuncu özellikleri ile değil sahne özellikleriyle, müziğiyle, kullanılan mekanlar ve geliştirilen görüntü detaylarıyla da insanlarda uzun yıllar süreklilik sağlamayı başarıyor. Pek çok film özellikle müzikleri sayesinde bambaşka bir ruha dönüşüyor. Bazen bir şarkı, bazense küçük bir ezgi sahnelerin büyüsünü her daim bize yaşatabiliyor. Bu sayede pek çoğu da kalıcı oluyor. İşte bu ay ki yazımda Türk yapımı 10 film ve o filmlere tam anlamıyla eşlik etmiş 10 şarkıyı sizler için seçtim. Hadi gelin şimdi filmleri birlikte hatırlayalım ve şarkılarına beraber eşlik edelim.

1 – NEREDESİN FİRUZE / Sunay Özgür & Ender Akay

2004 yılı yapımı Türk filmi… Levent Kazak’ın yazdığı senaryo Ezel Akay tarafından yönetilmiştir. Özcan Deniz, Şebnem Dönmez, Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Cem Özer, Ata Demirer, gibi geniş bir kadroya sahip olan film, Türkiye’de yapılmış en nitelikli müzikal filmlerden biri olup, plak dünyasına hiciv dolu bir yaklaşımla Türk Toplumu’nun içinde bulunduğu çaresizliklere getirdiği gülünesi veya ağlanası çözümleri komik boyutta sinema perdesine aktarır. Filmde renkler ve müzik başarılı oyuncu seçimiyle sunularak kendi içinde bir dramı ve komediyi barındırır.

2 – EŞKIYA / Fırat – Erkan Oğur

Eşkıya, baş rollerini Şener Şen ve Uğur Yücel’in paylaştığı 1996 yapımı sinema filmidir. Yavuz Turgul’un yönettiği ve senaryosunu yazdığı film, 1996-1997 sezonunda yaklaşık 2,5 milyon kişi tarafından izlendi. Gişe istatistiklerinin tutulmaya başlandığı 1989’dan sonraki dönemde, Türk sinemasının en yüksek gişe hasılatı elde eden filmi oldu. Türk sinemasının modern zamanlarındaki ilk büyük gişe patlamasını gerçekleştiren ‘Eşkıya’nın bu başarısı, 1980’li yıllardan itibaren üretim ve seyirci sayısı bakımından büyük bir çöküş yaşayan Türk sinemasının kaderini değiştiren bir dönüm noktası sayılmaktadır.

“Bu filmde insanımızı, kendi öz kişiliğimizi beyaz perdeye aktarmaya çalıştık. Bizi anlatarak evrenselliğe ulaşım yolunu bulacağımızı sanıyoruz.” (ŞENER ŞEN)

3 – AĞIR ROMAN / Bir Vurgun Bu Sevda – Balık Ayhan & Atilla Özdemiroğlu

1996 yapımı Dram türündeki filmdir. Yönetmeni Mustafa Altıoklar, Başrollerde ise Okan Bayülgen, Müjde Ar, Mustafa Uğurlu gibi isimler oynamıştır. Film Metin Kaçan’ın ‘AYNI’ adlı romanından uyarlanmıştır ve dönemin en çok ses getiren filmlerinden biri olmuştur. Eser adını ağır bir roman oyun havasından alır.

4 – ORGANİZE İŞLER / Nil Karaibrahimgil

Yılmaz Erdoğan’ın 2005 yılında hem yönetip hem de başrolünü oynadığı İstanbul’da çekilen dolandırıcılık hikâyesinin anlatıldığı aksiyon, komedi filmi. Filmin müziklerini Ozan Çolakoğlu yapmıştır.

DETAY: Film için ortalama olarak 150 kişi çalışmıştır. Çekimler 7,5 hafta sürmüş ve 26 farklı mekanda çekilmiştir. Asım Noyan karakteri için oluşturulan ev 1500m² büyüklüğünde bir otopark iken Yaşar Kartoğlu önderliğindeki ekip tarafından 250m²’lik bir eve dönüştürülmüştür. Bu işlem için 18 ton çelik kullanılmış ve filmden sonra sökülerek eski haline getirilmiştir. Müslüm Duralmaz (Cem Yılmaz) karakterine ait mekanlar, Saklı Köy’de bir kulüpte çekilmiştir. Tabut sahnesi için ise İzmir Ege Mahallesi kullanılmıştır. Aynı zamanda İlk kez bir filmde gece uçuşu denenmiş ve başarılı olunmuştur. 1:2,35 sinemaskop gösterim formatı uygulanan filmde yaklaşık olarak 170 kişi rol almıştır. Bu kişilerin 70 kadarı ise profesyoneldir.

5 – ISSIZ ADAM / Anlamazdın – Ayla Dikmen

32 yıl sonra yine ve yeniden yüreklere kazınmış bir şarkı ve yönetmenliğini Çağan Irmak’ın yaptığı 2008 yapımı Türk melodram sinema filmi Issız Adam. Başrollerini Melis Birkan ve Cemal Hünal’ın paylaştığı filmin Çekimleri beş hafta sürmüş ve Türk izleyicisinden büyük ilgi görerek 3 milyona yakın seyirciye ulaşmıştır. Aynı zamanda Türkiye’de gişe başarısı göstermiş bu film, 2009 Rhode Island Film Festivali’nde (ABD) de  “En İyi Film Ödülü” kazanmayı başarmıştır.

6 – AV MEVSİMİ / Benden Adam Olmaz – Ali Kurtttekin – Ali Seval

Yavuz Turgul’un yönetmenliğini yaptığı ve Türk sinemasının üç önemli ismi Şener Şen, Çetin Tekindor ve Cem Yılmaz’ı aynı yapımda buluşturduğu bir filmdir. Filmin Müziklerini ise Tamer Çıray yapmıştır.

7 – EL YAZISI / Aşk Bitti – Jehan Barbur

Yapımcılığını Selin Vatansever ve Oya Özden’in üstlendiği filmin senaryosu, aynı zamanda filmin yönetmeni de olan Ali Vatansever’e aittir. Vizyona girmiş bu filmde Cansu Dere ve Sarp Akkaya gibi oyuncular yer almıştır. Filmin müzikleri ise İnanç Şanver tarafından yapılmıştır. Filmin en vurucu yerinde ise Jehan Barbur o naif ve etkileyici sesiyle yıllardır Ezginin Günlüğü grubundan dinlemeye alışık olduğumuz şarkıyı kendisine has yorumuyla yeniden müzik piyasasına sunmuş olmasıdır. Eleştirmenlerce başarılı bir film olan El Yazısı, aynı zamanda filmin çekimleri öncesinde 45. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde senaryo geliştirme ve uluslararası ortak yapım desteği ödülünü kazanmayı da başarmıştır.

8 – AŞK TESADÜFLERİ SEVER / Eylül Akşamı – Mehmet Günsür

Yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın yaptığı 2010 yılı Türk aşk filmi Aşk Tesadüfleri Sever. Film döneme damgasını vuran bir aşk filmi olmuş ve perde de 2.5 milyon izleyiciye ulaşmıştır. Filmin başrollerini Belçim Bilgin Erdoğan ve Mehmet Günsur üstlenirken film müziklerini Ozan Çolakoğlu yapmıştır. Film müziklerini Ozan Çolakoğlu yapmış olmasına rağmen film için yeniden aranje edilmiş bir Bülent Ortaçgil şarkısı olan Eylül Akşamı o dönem ve günümüze geldiğimiz bu süreçte dahil hala en çok tercih edilen bir cover olarak karşımıza çıkmaktadır.

9 – UNUTURSAM FISILDA / Gel Ya da Git – Farah Zeynep Abdullah

Yönetmenliğini ve senaristliğini Çağan Irmak’ın yaptığı 2014 yapımı Türk melodram sinema filmi. Hümeyra, Işıl Yücesoy ve Farah Zeynep Abdullah’ın oynadığı filmin müziklerini ise Kenan doğulu yapmıştır. Özellikle son zamanlarda adını fazlasıyla bahsettiren oyuncu Farah Zeynep Abdullah bu film sayesinde sadece iyi bir oyuncu olmadığını aynı zamanda güzel, düzgün, anlaşılır ve duru bir sesle şarkı söylemeyi de işinin önemli bir parçası olduğunu bizlere göstermiştir.

10 – HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK / Bir Zamanlar Fırtınalar Estirirdim – Mazhar Alanson

1998 Türkiye yapımı güldürü filmidir. Ömer Vargı’nın yönettiği filmin yapımcılığını Mine Vargı üstlenmiş, Cem Yılmaz ve Mazhar Alanson ise başrollerini paylaşmıştır. Ayrıca Cem Yılmaz bu filmin senaryosunda da yer almıştır. Dillere kazınan şarkısı ve o unutulmaz sahneleriyle hala bizi 20 sene öncesine götüren film hala çeşitli zamanlarda televizyonlarda gösterilmeye devam ediyor.


Rahmi Mert Özcan – Bir Dünya Müzik 2018 Mart Sayısı Yazısı, , , , ,