13 Aralık 2021 herhangy

Bir Dünya Müzik – 2021 Aralık

Rahmi Mert Özcan ‘Bir Dünya Müzik’ dergisindeki Aralık ayı yazısında 2021 yılının öne çıkan şarkılarını değerlendirdi!

MÜZİK DÜNYASI 2021


Her yıl olduğu gibi bir “geçtiğimiz yıl neler dinledik” klasiği… 2021 yılında neler oldu, müzik dünyasında neler yaşandı? Müzik Dünyası’nın artık değişmez dijital platform analizleri ile 2021 yılını bitiriyoruz. 2022 yılı içinse takibimize çoktan başladık…

Son yıllarda önüne geçilemeyecek düzeyde artan teknoloji ve müziğin daha da endüstriyelleşmesi, kesintisiz müzik kanallarını günümüzde tamamen birinci sıraya koymuş durumda. Konser ve turnelerle birlikte (ki bu sene pandeminin etkisiyle belirli önlemlerin ve kuralların alınmış olmasından dolayı 2020 yılına nazaran sanatçılar için daha hasarsız geçti) albüm satışları neredeyse üçüncü sırada ticari anlamda kendisine yer bulabiliyor. Artık albümler sadece bir nevi etiket niteliğinde yapımcı ve şarkıcı tarafından kabul görüyor diyebiliriz… Hepimizin cep telefonunda olmazsa olmaz TRT Dinle, Spotify, ITunes, Deezer, Fizy vb. gibi pek çok uygulama var. Hele bir de bu şarkıları görüntülü olarak dinleyebiliyorsak oh ne ala diyorduk bir zamanlar! Ama artık demiyoruz… Yıllardır başta YouTube olmak üzere platformlar, bu ihtiyacımıza her türlü karşılığı veriyorlar. Albüm tanıtımları, konser performansları, canlı yayınlar ve daha fazla her türlü içeriğe ulaşmak, tüm bu kesintisiz müzik kanalları ve sosyal medya platformları sayesinde mümkün. Ayrıca TikTok başta olmak üzere Instagram vb. uygulamalar aracılığı ile sosyal medyada daha da çok şarkı duymaya başladık. Şarkıların sadece 15-30 saniyesini bile dinleyebilsek bu birçok şarkıyı aratmamıza sebep oldu. Yani müzik listelerinde kesintisiz müzik servisleri dışında sosyal medyanın da müzik listelerini nasıl şekillendirdiği ve müziğin günümüzde ne kadar çabuk tüketildiği de günümüzdeki dinleme kültürünü de ortaya koyuyor.

Peki, 2021 yılını geride bırakırken dünya, sürekli gelişen sosyal kanalların içerisinde en etkin ve kullanıcı sayısının en yoğun olduğu kesintisiz müzik servisleri üzerinden elde edilen verilere göre, 2021 yılında en çok hangi şarkıyı ve şarkıcıyı dinledi? Hangi şarkıda daha çok kendini buldu? Kimler pandeminin etkilerine rağmen daha meşhur oldu, yoksa her şey bir anda mı gelişti? Peki sizin şarkınız hangisi? İşte karşınızda dünyayı sallayan, ben bu satırları yazdıkça dinlenme sayıları artmaya devam eden şarkılar ve şarkıcılar…

 

ŞAMPİYON BAD BUNNY

2021 yılında dünya genelinde en çok dinlenen sanatçı, Latin trap ve reggaeton müzik türünün son yıllarda öne çıkan ismi Porto Riko’lu sanatçı Bad Bunny oldu. Bad Bunny’den sonra dünya zirvesini sırasıyla Taylor Swift ve BTS takip etti.

 

K-POP ETKİSİ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Güney Kore merkezli pop grubu BTS yani diğer adıyla Bangtan Boys, 2013 yılında çıkış yaptığı günden bu yana tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Öyle ki grubun etkisi ve popülaritesi bir türlü azalmak bilmiyor, aksine daha da yükseliyor. Ayrıca grubun inanılmaz bir hayran kitlesi bulunuyor. Bu hayranlara ise “ARMY” deniyor. İşin aslı, bu hayran kitlesi dünya listesinde ilk defa bir K-Pop grubunu zirvenin ilk beşi içine sokmayı başarıyor…

En çok dinlenen şarkılar listesinde zirvenin sahibi, Olivia Rodrigo’nun “Drivers License” adlı şarkısı oldu. Zirvenin ilk üç sırasında yer alan diğer şarkılar ise sırasıyla; Lil Nas X’ten “Montero” ve The Kid Laroi ile Justin Bieber’in birlikte seslendirdikleri “Stay” oldu. 2021 yılında dünya genelinde en çok dinlenen albümlerde ise iki kadın sanatçı öne çıktı. Olivia Rodrigo’nun “Sour”, Dua Lipa’nın “Future Nostalgia” albümleri listenin ilk iki sırasına yerleşirken, bu iki kadını Justin Bieber’ın “Justice” albümü takip etti.

 

EZHEL 4. YILINDA YİNE ZİRVEDE

2021’de Türkiye’de neler oldu, biraz da bizdeki oranlara bakalım. Bu yıl ülkemizde yine en çok Rap, Pop, Rock ve Indie tarzında müzikler dinlendi. 2021 yılında Türkiye’de en çok dinlenen sanatçı bu sene de değişmedi ve Ezhel 2021 yılında dördüncü kez üst üste Türkiye genelinde en çok dinlenen sanatçı oldu. Ezhel’i yine bir rap sanatçısı olan UZI ve hemen ardından ise yıllardır ilk beşteki yerini koruyan Sezen Aksu takip etti. Türkiye’de en çok dinlenen şarkılar listesinde Sefo’dan “Bilmem mi?”, Madrigal’den “Seni Dert Etmeler”, UZI’den “Krvn”, Ezhel’den “Bul Beni” ve pop müziğin son yıllarda yükselen ismi Edis’ten “Martılar” adlı şarkılar yer aldı.

 

2000’li YILLAR NOSTALJİSİ ZİRVEDE

Türkiye’de 2021 yılının en çok dinlenen albümlerinde rap müziğin ağırlığı hissedildi. UZI’den “Kan” ve BEGE’den “BEGEFENDİ” albümleri zirvenin ilk iki sırasında yer aldı. Zirvenin üçüncü sırasına ise rock gurubu Duman’ın “Belki Alışman Lazım” adlı albümü yerleşerek, 2000’ler nostaljisini listelere taşıdı.

SEZEN AKSU YİNE ZİRVEDE

Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçı listesinin zirvesindeki isim ise yine Sezen Aksu oldu. Sezen Aksu’nun 2017 yılından beri zirvedeki yerini koruyor. Onu bu yıl da Zeynep Bastık ve Billie Eilish takip etti. Listenin dördüncü sırasında rap türünden şarkılarıyla Lil Zey yer alırken geçen yılın dördüncüsü Sertab Erener ise bu yıl beşinci sırada kendisine yer buldu.

 

ÖZETLE 2021 YILI MÜZİK DÜNYASI VE DAHA FAZLASI

2021 yılında dünya genelinde en çok dinlenen sanatçılar:

 1. Bad Bunny
 2. Taylor Swift
 3. BTS
 4. Drake
 5. Justin Bieber

2021 yılında dünya genelinde en çok dinlenen şarkılar: 

 1. Drivers License – Olivia Rodrigo
 2. MONTERO (Call Me By Your Name) –  Lil Nas X
 3. STAY (with Justin Bieber)– he Kid LAROI
 4. Good 4 u – Olivia Rodrigo
 5. Levitating (feat. DaBaby) – Dua Lipa

2021 yılında dünya genelinde en çok dinlenen albümler:

 1. SOUR -Olivia Rodrigo
 2. Future Nostalgia – Dua Lipa
 3. Justice – Justin Bieber
 4. =   –  Ed Sheeran
 5. Planet Her –  Doja Cat

2021 yılında dünya genelinde en çok dinlenen podcast’ler:

 1. The Joe Rogan Experience
 2. Call Her Daddy
 3. Crime Junkie
 4. TED Talks Daily
 5. The Daily

2021 yılında Türkiye’de en çok dinlenen sanatçılar:

 1. Ezhel
 2. UZI
 3. Sezen Aksu
 4. Duman
 5. Cakal

2021 yılında Türkiye’de en çok dinlenen erkek sanatçılar:

 1. Ezhel
 2. UZI
 3. Cakal
 4. Batuflex
 5. Emir Can İğrek

2021 yılında Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçılar:

 1. Sezen Aksu
 2. Zeynep Bastık
 3. Billie Eilish
 4. Lil Zey
 5. Sertab Erener

2021 yılında Türkiye’de en çok dinlenen şarkılar

 1. Bilmem Mi? – Sefo
 2. Seni Dert Etmeler – Madrigal
 3. Krvn – UZI
 4. Bul Beni – Ezhel
 5. Martılar – EDIS

2021 yılında Türkiye’de en çok dinlenen albümler:

 1. Kan – UZI
 2. BEGEFENDİ – BEGE
 3. Belki Alışman Lazım – Duman
 4. Özlüce Trap Boys – Reckol
 5. Made In Turkey – Murda

 

Bakalım 2021 neler getirip, neler götürecek? Karşımıza hangi listeler çıkacak? Dünya hangi müzik etrafında dönecek? Rap yine ve yeniden aynı baskıyı dünya müziğine sunacak mı? Müzik nerelere evrilip nerelerde huzur bulacak? Pandemi sonrası müzik nasıl olacak? Zaman hızla akıp geçiyor, yaşayıp görelim ve 2022 analizi için 2023’ü bekleyelim.

(Veriler dünyanın en büyük iki platformu Spotify ve YouTube kaynaklı olarak yazılmıştır.)


Rahmi Mert Özcan – Bir Dünya Müzik 2021 Aralık Sayısı Yazısı, , ,