10 Haziran 2018 herhangy

Bir Dünya Müzik – 2018 Şubat

Rahmi Mert Özcan ‘Bir Dünya Müzik’ dergisindeki Şubat ayı yazısında müzik dünyasının öne çıkan 10 şarkısını bir araya getirdi!

DÜNYA EN ÇOK NEYİ İZLEDİ VE NEYİ DİNLEDİ?


Son on yılda artan teknoloji ve müziğin de git gide endüstriyelleşmesi, kesintisiz müzik kanallarını günümüzde tamamen birinci sıraya koymuş durumda. Albüm satışları; konser ve turneleri de sayarsak bu etkenler karşısında neredeyse üçüncü sırada ticari anlamda kendisine yer bulabiliyor. Sanırım artık sadece albüm bir nevi etiket niteliğinde, yapımcı ve şarkıcı tarafından kabul görüyor diyebiliriz… Hepimizin cep telefonunda olmazsa olmaz Spotify, Deezer, Fizy gibi pek çok uygulama var. Bu şarkıları bir de görüntülü olarak dinleyebiliyorsak ki oh ne ala diyorduk bir zamanlar! Ama artık demiyoruz… Yaklaşık 10 15 yıldır YouTube’da bu ihtiyacımıza her türlü karşılık veriyor. Albüm tanıtımları, konser performansları, canlı yayınlar ve daha fazlası her türlüğü içeriğe ulaşmak mümkün. Peki 2018 yılına kadar geldiğimizde, dünya bu büyüyen, gelişen sosyal medya kanalları içerisinde en çok hangi video klibi izledi, hangi şarkıda daha çok kendini buldu? Kimler daha çok meşhur oldu yoksa her şey biranda mı oldu? Peki sizin şarkınız hangisi? İşte karşınızda dünyayı sallayan, ben bu satırları yazdıkça izlenme ve dinlenme sayılar artmaya devam eden 10 şarkıcı ve 10 şarkı…

1 – Luis Fonsi ft. Daddy Yankee : DESPACITO (4.6 Milyar)

İlk başlarda ABD’de pek popüler olmayan şarkı, Latin Amerika ve Avrupa ülkelerinde daha çok biliniyor ve dinleniyordu. YouTube’da yalnızca 154 günde 2 milyar izlenme sayısına ulaşan Despacito, bu rakama en hızlı sürede ulaşmış şarkı olma özelliğine de sahip. Aynı zamanda Grammy ödüllü şarkı Latin pop, dans ve elektronik tınıları ile de Porto Riko esintilerini bize tamamen hissettiriyor.

2 – PSY : Gangnam Style (4 Milyar)

Park Jae-Sang bilinen adıyla PSY Güney Koreli şarkıcı ve ülkesinde iyi bir söz yazarı. 15 Temmuz 2012’de yayınlanan bu hareketli şarkı ‘Gangnam Style’ ile I Tunes’da 31 ülkenin ilk sırasına yerleşmeyi başarmıştı. Modayı takip eden, havalı, diğer bölgedeki insanlardan ayrışan Seul’un Gangnam bölgesine göndermede bulunma amacıyla oluşturulmuş bu şarkı, danslarıyla da çığır açtı ve Michael Jackson’ın Thriller’ından sonra yen bir akım yaratmayı başardı.

3 – Justin Bieber – Sorry ( 3.5 Milyar ) (23 Yaşında)

Kanadalı pop, çağdaş R&B şarkıcısı, oyuncu ve şarkı yazarı J.Bieber… Kariyeri, video paylaşım sitesi Youtube’a koyduğu videoların 2008 yılında Scoot Braun tarafından keşfedilmesiyle başladı. Daha 15 yaşında dünyaca tanınan bir isim olmuş Bieber, dördüncü stüdyo albümündeki başarısıyla da daha henüz 23 yaşında zirvedeki yerini almış oldu.

4 – Mark Ronson – Uptown Funk ft. Bruno Mars (3.3 Milyar)

İngiliz müzisyen Mark Daniel Ronson… Pek çok özelliğe sahip DJ aynı zamanda iyi bir gitarist, şarkıcı ve müzik prodüktörü. Diğer taraftan şarkıya eşlik eden ikinci isim ise  Peter Gene Hernandez ya da sahne adıyla Bruno Mars… O da Amerika’nın başarılı bir şarkıcısı ve belki de en önemli özelliği şarkı yazarlığı. Bu iki yapımcının şarkısına 3 milyara aşkın kişi kulak vermiş ve vermeye de devam ediyor. O halde son söz, siz de şarkıda özellikle ’70 ve 80’li yılların funk ateşini hissedin. ilham kaynağı olmuş o yılları bu ikili gibi inkar etmeyin… 🙂

5 – Taylor Swift – Blank Space (3.1 Milyar)

Country müzikle kariyerine başlamış Amerikalı şarkıcı ve yazar Taylor Swift. 2014 yılına damga vurduğu bu şarkıda diyor ki;

Seni gördüm ve düşündüm ki…
Aman Allah’ım, şu simaya bak!
Tıpkı bir sonraki hatama benziyorsun…

6 – Adele – Hello (3 Milyar)

İngiliz müziğinin büyülü sesi Adele… İnternette başladığı üne kavuşma süreci ve onun için muhteşem geçen tam 10 yıl… Ve işte geçen 10 yılın ardından çıkan ’25’ adlı albümü ve Hello yine zirvede olmayı başarıyor. Pop tınılarına soul, folk ve günümüz R&B tınılarıyla bambaşka lezzetler katan Adele daha uzun yıllar kendisinden bahsettireceğe benziyor.

7 – Katy Perry – Roar : (2.8 Milyar)

Amerikalı şarkıcı, şarkı yazarı ve oyuncu Katy Perry… Dinî müzikler dinleyerek büyüyen ve gençliğinde gospel müziği tarzıyla bir kariyer hedefleyen Perry’nin 18 Ekim 2013’te Capitol Records tarafından yayınlanan dördüncü stüdyo albümü kendisinin de en başarılı albümlerinden biri olmuştur. Aynı zamanda bu albüm şarkıcının 2010’da satışa sunulan Teenage Dream albümünden sonra hazırladığı ilk stüdyo albümüdür. 2,8 Milyarlık bir izlenme ile Katy Perry – Roar şarkısı yedinci sırada en çok izlenen video klipler arasında!

8 – Meghan Trainor – All About That Bass (2,7 Milyar)

Sıradaki konuğumuz Meghan Trainor ve Title albümü. 22 Aralık 1993 yılında ABD’de dünyaya gelen pop yıldızı güçlü sesi, enerjisi ve özelliklede müziğinde işlediği çağdaş R&B tınıları ile insanın kulağına lezzet veren farklı armonik motifleriyle yine bu şarkıda da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. All About That Bass listemizin 8 numarasında!

9 – Maroon 5 – Sugar (2014 YAZ) (2,6 Milyar)

Dokuz numarada karşınızda Grammy ödüllü Amerikalı rock müzik grubu Maroon 5 çıkıyor. About Jane adlı ilk stüdyo albümüyle birçok ödül kazanan grup, farkını yaptıkları müzik tarzıyla ilk günden bu yana devam ettirmeyi başarıyorlar. Pop-Rock tınılarında kendilerine has elektro ve synthpop tavırlar sergileyen gurup mistik havasıyla da lezzetli şarkıları dinleyicilerine sunuyor. 2014 yaz aylarında hemen hemen her mekanda duymaya alışık olduğumuz parça Sugar, 2,6 milyarlık bir izlenme ile yapılan iyi işin karşılığını da alıyor…

10 – ONEREPUBLIC – Counting Stars (2,5 Milyar)

Colorado çıkışlı, genç kuşağın sevgilisi, Amerikan alternatif rock müzik grubu Onerepublic… 2.5 milyar izlenme ile başarısı dinleyici tarafından ödüllendirilmiş, bir de üzerine gelen en iyi albüm dalında ‘Dünya Müzik Ödülü’, ECHO En İyi Uluslararası ‘Rock/Pop Grubu Ödülü’ adaylıkları ile de kendisini daha da güçlendirmiştir. Counting Stars şarkısı 2,5 milyar dinleyen ve izleyenin dilinde ya sizin?


Rahmi Mert Özcan – Bir Dünya Müzik 2018 Şubat Sayısı Yazısı, , , , , , ,