12 Nisan 2019 herhangy

Bir Dünya Müzik – 2019 Mart

Rahmi Mert Özcan ‘Bir Dünya Müzik’ dergisindeki Mart ayı yazısında bir dönem arşivimizde barındırdığımız koleksiyon niteliğindeki albümlerden bahsetti!

KOLEKSİYON ALBÜMLERİ


Hayatta en büyük varlığımız ya da şansımız şu ömrümüzde, uzun-kısa fark etmez, kendimizden bir şeyler biriktirebilmektir sanırım. Sadece bize dair dünyamızda çıktığımız bu yolculuk pek çok şeyi hayal etmemizi, yeni tecrübeleri, ilk heyecanı, farklı yaşamları, başkalarının hislerine dokunmayı, bir anlık da olsa sağlam bir nefes almamızı sağlayabiliyor. Sonrasında sıradaki adımlarımız paylaşıma geçiyor ve zaten paylaşılmış olanı bu kez biz, bize dairmiş gibi yaşamaya başlıyoruz. E durum da bu son cümlem kadar bir anda karmaşıklaşıyor.

Sanırım sevdiğim bir şarkıyı dinlediğimde, o ezgileri kendime ilk yakın hissettiğimde, koşa koşa anlattığımda bazen de hayatımın tam ortasına koymadan önce işte süreç olarak yukarıdaki karmaşıklıktan geçiyorum. E müzik de tam olarak bu değil mi? Başkalarının duygularına kulak verirken kendimize de sorular sorduran, şarkılardaki sözlerden geçip ruhumuzu dolduran… Sonra bir bakmışız hepimiz birer koleksiyoner olmuşuz kendi içimizde. Kendi ruh halimize göre şarkılar seçmişiz, her duruma ayak uyduran isimlerle hayatın ritmine bırakmışız, akıtmışız kendimizi özgürce.

Akan hayatın bu ritminde sevdiğimiz bir sürü şarkı, şarkıcı veya grubu benimsemiş ve sayılı-sayısız onların hayranı olmuşuz. Plaklarını alıp, CD’lerini toplamış, bir Müzik Kutusu’nda bozukluklarımızı harcamışızdır. Hatta kasette en sevdiğimiz şarkıyı belki de 10. kez geri sarıp, yine defalarca aynı şarkıyı söyleyip ezberlemişizdir. Yıllar boyu dinlediğimiz grup veya müzisyenler oldu da devamlılığını sürdürmüşlerse ve artık birer efsanelerse, bekleriz de bekleriz yeni bir ürün yaratsın ve en güzel rafta yerini alsın diye.

Geçer yıllar, yıllanır şarkılar birikir de birikir çoğalır da çoğalır… E müzik şirketleri de bundan güzelce faydalanır. Sana özel koleksiyon albümler yaratıp güzel gösterişli kapaklarla en sevdiğin şarkıları sana yeniden ulaştırır. Kısaca kalbinden vurur seni hatta kesin alabilesin diye en özel şarkıları öyle güzel bir albüme yerleştirir ki adeta duygularınla oynar, dinleyen yeniye yeniden kavuşmak ister, hikâye mutlu sonla ve şu sözle biter.

 

“The Collection Album”

İşte kutuda farklı tarzlarda bizler için hazırlanmış unutulmaz 10 Collection albüm ve 10 unutulmaz Albüm Kapağı…

 

İlk sırada, olmazsa olmazım, İngiliz Pop-Rock grubu Beatles’dan geliyor, 50 şarkılık muhteşem bir derleme…

1 -) The Beatles Collection (1978)

İngiliz Pop’undan ABD Blues’una hızlı bir geçiş yapalım. İkinci Sırada Blues müziğin kralı B.B King var.

2 -) B.B. King Collection (1987)

Kimileri onu hala Nothing Else Matters şarkısı ile bilse de Metallica Heavy Metal’in her zaman unutulmazlar arasında olmaya devam edecek. Üçüncü sırada;

3 -) The Metallica Collection (2009)

 

Keskin bir geçişle Klasik Müziği selamlıyoruz. Romantik dönemin vazgeçilmezleri arasındaki en önemli bestecilerden Chopin dördüncü sırada…

4 -) The Chopin Collection (1983)

 

Klasik müzik demişken bir Opera Collection koymazsam olmazdı. Tercihimi Puccini’den yana kullanıyorum.

5 -) The Great Opera Collection Puccini (2008)

 

Sıradaki albüm caz severlere gelsin. 🙂 Muhteşem ses Ella altı numarada.

6 -) The Ella Fitzgerald Collection (1988)

 

İlk şarkısı Can’t Help Falling Love ile başlayan taze sayılacak yepyeni derlemesi süper bir collection albümü daha. Elvis 7. sırada.

7 -) The Original Elvis Presley Collection (2015)

 

İngiltere’den Afrika’ya hem tarz hem kıta değişikliğine gidelim. Reagy’nin ölümsüz ismi Bob Marley 8.sırada

8 -) Bob Marley Collection (1999)

 

Dokuzuncu sıradaki albüm pop müziğin dünyaca ünlü ismi Madonna’dan geliyor.

9 -) The Immaculate Collection Madonna (1990)

 

Ve gelelim finale. Bizden bir isim muhteşem ses. TSM sanatçımız Safiye Ayla onuncu sırada.

10 -) Safiye Ayla Saklı Kayıtlar (2013)


Rahmi Mert Özcan – Bir Dünya Müzik 2019 Mart Sayısı Yazısı, , , ,