15 Mart 2020 herhangy

Bir Dünya Müzik – 2020 Ocak

Rahmi Mert Özcan ‘Bir Dünya Müzik’ dergisindeki Ocak ayı yazısında 2019 yılının öne çıkan şarkılarını kaleme aldı!

MÜZİK DÜNYASI – 2019


Her yıl olduğu gibi bir Müzik Kutusu klasiği… 2019 yılında neler oldu, en çok neleri dinledik. Müzik Dünyası’nın artık değişmez dijital platformu Spotify analizleri ile 2019 için kutuyu kapatıyoruz.

Son on yılda artan teknoloji ve müziğin de git gide endüstriyelleşmesi, kesintisiz müzik kanallarını günümüzde tamamen birinci sıraya koymuş durumda. Konser ve turnelerle de birlikte, albüm satışları neredeyse üçüncü sırada ticari anlamda kendisine yer bulabiliyor. Sanırım artık albüm sadece bir nevi etiket niteliğinde yapımcı ve şarkıcı tarafından kabul görüyor diyebiliriz… Hepimizin cep telefonunda olmazsa olmaz Spotify, iTunes, Deezer, Fizy vb. gibi pek çok uygulama var. Hele bir de bu şarkıları görüntülü olarak dinleyebiliyorsak oh ne ala diyorduk bir zamanlar! Ama artık demiyoruz… Yaklaşık 10 – 15 yıldır, başta YouTube olmak üzere bu tür platformlar, bu ihtiyacımıza her türlü karşılığı veriyorlar. Albüm tanıtımları, konser performansları, canlı yayınlar ve daha fazla her türlü içeriğe ulaşmak, tüm bu kesintisiz müzik kanalları ve sosyal medya platformları sayesinde mümkün. Peki, 2019’u henüz geride bırakmışken dünya bu büyüyen, gelişen sosyal kanalların içerisinde en etkin ve kullanıcı sayısının en yoğun olduğu Spotify üzerinden elde edilen verilere göre 2019 yılında en çok hangi şarkıyı ve şarkıcıyı dinledi? Hangi şarkıda daha çok kendini buldu? Kimler daha çok meşhur oldu yoksa her şey bir anda mı gelişti? Peki, sizin şarkınız hangisi? İşte karşınızda dünyayı sallayan, ben bu satırları yazdıkça dinlenme sayıları artmaya devam eden şarkılar ve şarkıcılar…

 

1 – POST MALONE (6.5 MİLYAR DİNLENME)

Görünen o ki 2019 yılı dünyada rap müzisyenleri için dolu dolu bir yıl olmuş. Aslına bakarsanız ülkemizde de durum aynı. Pop alt yapılı rap şarkıları bizde de zirvede. 2019 yılının dünya genelinde en çok dinlenen sanatçısı rap dünyasından geldi ve Post Malone, Spotify’da yılın sanatçısı olarak zirveye yerleşti. Geçen yılı 3. sırada kapatan Post Malone bu sene liderliği ele geçirdi.

 

 

Gelelim Austin Richard Post’a, yani sahne adıyla Post Malon’a. Beerbongs & Bentleys albümü ile herkesin “Janti Albüm” övgüsüyle bahsettiği ve son 3 yıldaki yükselişine devam eden müzisyen… Rap müzik tarzına belli oranlarda hala ısınamamış olsam da Post Malone ile ilgili dikkatimi çeken şey, piyasadaki ilk gününden beri kalitesini hep arttırmış olması. Stoney albümü ilk çıktığında hatırlıyorum da kimse pek umursamamıştı Post Malone’u. Şimdilerdeyse tam tersi her şey onun lehine.

2019’da en çok dinlenen erkek şarkıcılar:

  • Post Malone
  • Ed Sheeran
  • Bad Bunny

 

2 – Türkiye’de Durumlar Nasıl?

Bizde de durumlar dünyadan farksız. Türkiye’de de dünyada olduğu gibi zirvede yine bir rap sanatçısı var. Ezhel (Felaket şarkısı ile) geçen sene olduğu gibi bu yıl da herkesi geride bırakarak ilk sıraya yerleşti. Bitti mi? Hayır! Rap çılgınlığı bu yıl artarak devam etti. Sırasıyla Ben Fero ve Sagopa Kajmer en çok dinlenen sanatçılar listesinde Ezhel’i takip etti. Listenin 4’üncü sırasında ise popun kraliçesi Sezen Aksu öne çıkarken, sevilen indie rock grubu Yüzyüzeyken Konuşuruz beşinci sırada yer alarak ciddi bir başarıya imza attı.

 

 

Türkiye’de en çok dinlenen erkek sanatçılara baktığımızda rap, en çok dinlenen kadın sanatçılara baktığımızda ise pop üstünlüğü ortaya çıktı. Listeyi daha da genişletirsek, en çok dinlenen 10 sanatçı listesinin 9’u kendi sanatçılarımızdan oluşurken, listedeki tek yabancı sanatçı ise 6’ıncı sırada bulunan Billie Eilish oldu.

 

 

3 – Türkiye’de En Çok Hangi Şarkılar Dinlendi?

Türkiye’de en çok dinlenen şarkı listesinin zirvesinde,

1 – Ezhel – Felaket şarkısı yer aldı.
2 – Norm Ender – Mekanın Sahibi
3 – Ben Fero – Biladerim İçin
4 – Ufuk Beydemir – Ay Tenli Kadın
5 – Reynmen – Ela

 

İlk 10 şarkı listesinde baktığımızda 8’i rap dünyasından gelirken, listenin 4’üncü sırasında bulunan Ufuk Beydemir’in Ay Tenli Kadın ve 10’uncu sırasında yer alan Feride Hilal Akın’ın Yok Yok şarkıları, rap müzikten farklı olarak pop türünde listeye giren iki şarkı olarak öne çıktı.

 

4 – En Çok Dinlenen Şarkı Şaşırtmadı!

2019 yılının dünya genelinde en çok dinlenen şarkısı yaz aylarını sallayan, tam anlamıyla kasıp kavuran bir çiftten geldi.

1 – Shawn Mendes & Camilla Cabello – Senorita (1 milyar dinlenme)

 

2 – Billie Eilish – Bad Guy (990 milyon dinlenme)

3 – Post Malone – Sunflower, 2019

4 – Ariana Grande – 7 Rings

 

5 – Kadın Şarkıcılar 2019’a Damga Vurdu!

Kadın şarkıcılar 2019 yılında Spotify’da oldukça güçlü bir seneyi geride bıraktı. Öyle ki, Billie Eilish ve Ariana Grande, dünya genelinde Spotify’da 2019 yılının en çok dinlenen ikinci ve üçüncü sanatçıları oldu. 17 yaşındaki şarkıcı ve söz yazarı Billie Eilish, 2019 yılında taşları yerinden oynatan bir yıl yaşadı. Sadece bu sene 6 milyarın üzerinde dinlenme başarısı elde etti ve sarkıcının When We All Fall Asleep, Where Do We Go adlı albümü 2019 yılının dünya genelinde en çok dinlenen albümü oldu. Böylece Spotify 2019 Özeti listesinde ilk kez bir kadın sanatçının albümü zirvede yer aldı. Gelelim diğer başarılı isim Ariana Grande’ye. Oldukça popüler olan albümü Thank u, Next’i Şubat ayında yayınlanan Grande, dünya genelinde 2019 yılının en çok dinlenen sanatçılar listesinde üçüncü sıraya yerleşti. Diğer taraftan müzikseverler Taylor Swift’e de yine bu yılda büyük ilgi gösterdi. Sanatçı, Lover albümünün hit şarkıları “ME!” ve “You Need to Calm Down”un ardından 2019 yılının en çok dinlenen üçüncü kadın sanatçısı olarak TOP listesindeki yerini aldı.

 

Bakalım 2020 neler getirip neler götürecek? Karşımıza hangi listeler çıkacak? Dünya hangi müzik etrafında dönecek? Rap yine aynı baskıyı dünya müziğine sunacak mı? Müzik nerelere evrilip nerelerde huzur bulacak? Zaman hızla akıp geçiyor, yaşayıp görelim ve 2020 analizi için 2021’i bekleyelim.


Rahmi Mert Özcan – Bir Dünya Müzik 2020 Ocak Sayısı Yazısı, , ,