14 Ocak 2021 herhangy

Bir Dünya Müzik – 2021 Ocak

Rahmi Mert Özcan ‘Bir Dünya Müzik’ dergisindeki Ocak ayı yazısında geçen yılın öne çıkan şarkılarını bir araya getirdi!

MÜZİK DÜNYASI – 2020


Her yıl olduğu gibi bir Müzik Kutusu klasiği… 2020 yılında neler oldu, en çok neleri dinledik. Müzik Dünyası’nın artık değişmez dijital platformu Spotify analizleri ile 2020 için kutuyu kapatıyoruz. 2021 yılı için takibimize ise çoktan başladık.

Son on yılda artan teknoloji ve müziğin de git gide endüstriyelleşmesi, kesintisiz müzik kanallarını günümüzde tamamen birinci sıraya koymuş durumda. Konser ve turnelerle de birlikte ki bu sene pandemiden dolayı verimsiz geçti, albüm satışları neredeyse üçüncü sırada ticari anlamda kendisine yer bulabiliyor. Sanırım artık albüm sadece bir nevi etiket niteliğinde yapımcı ve şarkıcı tarafından kabul görüyor diyebiliriz… Hepimizin cep telefonunda olmazsa olmaz Spotify, iTunes, Deezer, Fizy vb. gibi pek çok uygulama var. Hele bir de bu şarkıları görüntülü olarak dinleyebiliyorsak oh ne ala diyorduk bir zamanlar! Ama artık demiyoruz… Yaklaşık 15 yıldır, başta YouTube olmak üzere bu tür platformlar, bu ihtiyacımıza her türlü karşılığı veriyorlar. Albüm tanıtımları, konser performansları, canlı yayınlar ve daha fazla her türlü içeriğe ulaşmak, tüm bu kesintisiz müzik kanalları ve sosyal medya platformları sayesinde mümkün. Peki, 2020 yılını henüz geride bırakmışken dünya bu büyüyen, gelişen sosyal kanalların içerisinde en etkin ve kullanıcı sayısının en yoğun olduğu Spotify üzerinden elde edilen verilere göre 2020 yılında en çok hangi şarkıyı ve şarkıcıyı dinledi? Hangi şarkıda daha çok kendini buldu? Kimler pandemiye rağmen daha çok meşhur oldu yoksa her şey bir anda mı gelişti? Peki, sizin şarkınız hangisi? İşte karşınızda dünyayı sallayan, ben bu satırları yazdıkça dinlenme sayıları artmaya devam eden şarkılar ve şarkıcılar…

Spotify’dan alınan rakamlara göre Bad Bunny, Drake, Dua Lipa ve The Weekend 2020’nin en çok dinlenen sanatçıları arasında yer aldı. Zirvenin sahibi ise Bad Bunny, 8.3 milyar dinlenmeyle en çok dinlenen şarkıcı unvanını bu sene Post Malone’dan almış oldu. Aynı zamanda gecen yılın şampiyonu Malon’a oranla yaklaşık 2 milyar daha çok dinlendi. Dinlenme sayılarına etki eden en önemli unsur çıkarmış oldukları albümler tabi ki! Porto Rikolu yıldızın ikinci albümü  ‘YHLQMDLG’ 3.3 milyar dinlenmeye ulaşırken onu The Weeknd’in ‘After Hours’ albümü ve Post Malone’un ‘Hollywood’s Bleeding’ albümü izledi. Harry Styles’ın ‘Fine Line’ ve Dua Lipa’nın ‘Future Nostalgia’ albümleri ise sırasıyla dördüncü ve beşinci sırada yerlerini almış oldu.

2020 yılı için en çok dinlenen şarkılara baktığımızda ise ; The Weeknd’den ‘Blinding Lights’, Tones And I’dan ‘Dance Monkey’, Roddy Ricch’den ‘The Box’, SAINt JHN’den ‘Roses’ ve Dua Lipa’dan ‘Don’t Start Now’ zirvedeki şarkılar olarak yer alıyor.

2020’de Türkiye’de neler oldu birazda bizdeki oranlara bakalım. Bu yıl ülkemizde yine en çok Rap, Pop ve Indie tarzında müzikler dinlendi. En çok dinlenen sanatçı kategorisinde ise Ezhel üste üste üçüncü kez zirvenin sahibi olmayı başardı. İkinci sıraya baktığımızda ise Top 5 sanatçı listesindeki tek kadın ve tek pop sanatçısı Sezen Aksu’yu görüyoruz. Türkiye’de en çok dinlenen üçüncü sanatçı Murda olurken, Sagopa Kajmer dördüncü, Patron ise beşinci sırada yer aldı. Pandemiyle geçen bir yılda yine Türkiye’de rap müziğin ağırlığının hissedildiği bir yılı geride bıraktığımızı söyleyebiliriz. Yine de Pop müzik kategorisinde Sezen Aksu’nun yanı sıra, Zeynep Bastık, Emir Can İğrek gibi isimler, Yüzyüzeyken Konuşuruz ve Dolu Kadehi Ters Tut gibi Indie grupların da 2020 yılında Top10 sanatçı listesindeki yerini aldığını söylemekte fayda var.

Dünya sıralamasında 2020 yılının en çok dinlenen kadın sanatçılarına baktığımızda Billie Eilish’in, ikinci kez üst üste zirvede yer aldığını görüyoruz. İkinci sırada Taylor Swift, üçüncü sırada ise Ariana Grande yer alıyor. Dünyanın en çok dinlenen kadın sanatçıları listesinin dördüncü sırasına Dua Lipa yer alırken listenin beşinci sırasına ise Halsey yerleşti.

Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçı listesinin zirvesindeki isim ise yine Sezen Aksu oldu. Sezen Aksu’nun 2017 yılından beri zirvedeki yerini koruyor. Onu Zeynep Bastık takip ederken, üçüncü sırada ise Billie Eilish yer aldı. Listenin dördüncü sırasında Sertab Erener’i, beşinci sırasında ise Sena Şener’i görüyoruz.

Geçen yıla kıyasla 2020’de pek çok yeni sanatçı, daha fazla şarkıyı müzikseverlerle buluşturdu. Bu yıl Türkiye’nin en çok dinlenen şarkısı, Ezhel ve Murda ’nın “Bi Sonraki Hayatımda Gel” şarkısı oldu. İkinci sırada Gazapizm’in “Unutulacak Dünler” adlı kaydı yer alırken, üçüncü sırada ise Zeynep Bastık’tan “Uslanmıyor Bu” şarkısı oldu.

Bakalım 2021 neler getirip neler götürecek? Karşımıza hangi listeler çıkacak? Dünya hangi müzik etrafında dönecek? Rap yine ve yeniden aynı baskıyı dünya müziğine sunacak mı? Müzik nerelere evrilip nerelerde huzur bulacak? Pandemi sonrası müzik nasıl olacak? Zaman hızla akıp geçiyor, yaşayıp görelim ve 2021 analizi için 2022’yi bekleyelim.


Rahmi Mert Özcan – Bir Dünya Müzik 2021 Ocak Sayısı Yazısı, ,