14 Şubat 2021 herhangy

Bir Dünya Müzik – 2021 Şubat

Rahmi Mert Özcan ‘Bir Dünya Müzik’ dergisindeki Şubat ayı yazısında ünlülerin satılan eşyalarını ele aldı!

ÜNLÜLERİN SADECE ALBÜMLERİ Mİ SATILIYOR?


İnternetin dünyada hızlı şekilde yayılması ve dijitalin günümüz popüler kültürünün temelini oluşturması; medya ortamında hep var olmuş veya yeni ortaya çıkmış pek çok ünlü sanatçının ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Bu ünlüler, internet ve dijital ortam sayesinde gün geçtikçe daha ciddi ve geniş fan kitlelerine sahip olmaktadır. Fan kitlelerinin kendilerine özgü tüketim alışkanlıkları, internetin popüler paylaşım alanlarına tamamen sirayet etmesi ve fan tüketim kültürü günümüze bambaşka etkiler getirmiştir. Buradan yola çıkarak bazı ünlüler için neredeyse canını verecek hayranlarının olduğunu biliyoruz ve hatta görüyoruz. Konserlerde yaşadıkları ağlama krizlerini, onlara dokunabilmek için verdikleri savaşları, savaşlarında mağlup olduklarında geçirdikleri sinir ataklarını, attıkları çığlıkları ve daha fazlasını ekranlarda görüyor ve izliyoruz. “Artık gördüğümüz hiçbir şeye şaşırmayacağız, her şeyi zaten gördük” derken size daha da fazlasını sunuyor, açık artırmayla satılan ve ünlü yıldızların “bu kadarı da çılgınlık” dedirten eşyalarını bu ay Müzik Kutusu’nda sizler için derliyoruz. Yazımda manevi anlamda değeri oldukça özel ve güzel şeyler keşfederken diğer taraftan da hayranlık her ne kadar önemli bir aktivite olsa da, sınırları aşmış ve “bu insanlar gerçek mi” demenize sebep olacak pek çok ilginç detayı fark edeceksiniz.

 

* Açık artırmada Elvis Presley’in gitarı 334 bin dolara satıldı…

Elvis Presley’e 1969 yılında babası tarafından hediye edilen gitarı, New York’taki açık artırmada 334 bin dolara satıldı. Babası Verson Presley, oğlu karatede siyah kuşak kazandıktan sonra ona Gibson Dove gitarı hediye etmişti. Elvis Presley, Kuzey Karolina eyaletindeki Asheville’de konser verirken, ünlü gitarını, bugüne kadar gitarı muhafaza eden bir hayranına vermişti.

 

*  Kurt Cobain’ın Gitarı “Satılan En Pahalı Gitar” Olarak Tarihe Geçti

27 yaşında kaybettiğimiz unutulmaz sanatçı Kurt Cobain’ın “MTV Unplugged” programında çaldığı gitar, rekor fiyata satıldı. Nirvana grubunun solisti Kurt Cobain, 1994’de hayata veda etmiş ve erken ölümünün ardından geriye efsanevi şarkıları kalmıştı. Zaman zaman giydiği kıyafetlerin uçuk fiyatlarla satılmasıyla gündeme gelen sanatçının bu kez unutulmaz MTV Unplugged performansında çaldığı gitar satışa çıkarıldı. Cobain’ın çaldığı akustik gitar 6 milyon 10 bin dolara satılarak “satılan en pahalı gitar” olarak tarihe geçti. 1959 Martin D-18E model gitarın sahibi ise Avustralyalı bir iş insanı oldu.

 

* Michael Jackson Eldiveni

Popun Kralı Michael Jackson’ın pop tarihine geçen taşlı eldivenleri için hayranlarından biri 350 bin dolar ödedi.

 

* John Lennon Gözlükleri ve Kağıdı

Müzik dünyasının en önemli isimlerinden, efsanevi grup Beatles’ın üyesi John Lennon’ın gözlükleri için bir açık artırma düzenlendi. Açık artırmayı kazanan kişinin ne kadar ödeme yaptığı bilinmiyor ama tahmini olarak 1,6 milyon doların üzerinde bir rakamın ödendiği kulaktan kulağa yayılmış durumda. Unutmadan, diğer eşyaları arasında John Lennon’un ‘Being for the Benefit of Mr. Kite’ adlı şarkının sözlerini yazdığı kağıt ise tam 354,4 bin dolara satıldı.

 

* James Brown Sahne Kıyafeti

Soul müziğin efsanevi ismi James Brown’ın konserleri sırasında giydiği kıyafetlerinden biri, bir hayranı tarafından 800 bin dolar karşılığında satın alındı.

 

* Madonna Mayosu

Pop müziğin kraliçesi olarak kabul edilen Madonna’nın ünlü modacı Jean Paul Gaultier tarafından özel dikilen mayo görünümlü konser kıyafeti Londra’da düzenlenen bir açık artırmada yaklaşık 52 bin dolara satıldı.

 

* Lady Gaga Tırnağı

Lady Gaga’nın konserlerinde kullandığı takma tırnakları, ABD’de düzenlenen bir açık artırmada 12 bin dolara satıldı.

 

* Johnny Cash’ın Tulumu

Efsanevi Country müzik sanatçısının kot tulumu 50 bin dolara alıcı buldu.

 

*Pharrell Williams’ın Şapkası

Pharrell Williams’ın kliplerine konu olmuş meşhur şapkası, ünlü bir fast food markası tarafından amblemine benzediği için 44.100 dolara satın alındı.

 

*Justin Timberlake’in Tostu

Justin Timberlake’in bir restoranda yarısını yediği tostu uzun yıllar tek konseri dahi kaçırmamış bir hayranı tarafından tam 3.000 dolara satın alındı. Tostun kalanını yiyip yemediği hala bilinmiyor. 🙂


Rahmi Mert Özcan – Bir Dünya Müzik 2021 Şubat Sayısı Yazısı, , ,